1 rok projektu

PAŹDZIERNIK 2009
Witamy wszystkich na platformie WIKI. Nasza szkoła właczyła się do europejskiego projektu "Art on the move". W projekcie tym uczestniczy 5 krajów: Hiszpania, Polska, Anglia, Finlandia i Bułgaria. Platforma Wiki będzie służyła podczas 2 lat trwania projektu w komunikacji oraz dzieleniu się wszelkimi pracami. Projekt związany jest ze sztuką, w związku z czym uczniowie przygotowywać będą wiele prac plastycznych i nie tylko. Celem projektu jest poznanie kultury krajów partnerskich, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz komunikowania się w języku angielskim.
Zachęcamy wszystkich uczniów oraz rodziców do włączenia się w realizację projektu. W tym miejscu informować będziemy o poszczególnych działaniach projektu w języku polskim:)

LISTOPAD 2009
Jednym z zadań projektu było utworzenie loga autorstwa naszych uczniów. W tym celu zorganizowalismy konkurs wsród uczniów wszystkich krajów. Najlepsze logo będzie używane na wszytskich dokumentacjach projektu. W zakładce LOGOS znajduje się pokaz slajdów z wszystkimi logami. Uczniowie oraz rodzice mogą głosować, wybierając 3 najlepsze loga oraz wpisując ich numery w zakładce DYSKUSJA. Zakończenie głosowania nastapi 11 grudnia 2009. Zapraszamy wszystkich do głosowania.

W październiku odbył się konkurs na najładniejszą latarnię z dyni. Każda szkoła wysłała zdjęcia najładniejszych dyń z konkursów wewnątrzszkolnych.
W zakładce PUMPKINS CONTEST można zobaczyć pokaz wszystkich prac.

W zakładce PRESENTATIONS można zobaczyć wszystkie prezentacje przygotowane przez szkoły partnerskie. Prezentacje dotyczą krajów,regionów i miast.

W zakładce OUR SCHOOLS znajdują się informacje o poszczególnych szkołach partnerskich oraz linki do stron internetowych poszczególnych szkół. Zapraszamy do ich odwiedzenia.

W zakładce SEASONS IN ART znajdować się będą wszelkie prezentacje i prace związane z naszym cyklem PORY ROKU W SZTUCE. W związku z tym uczniwie przygotowywać będą różne prace plastyczne prezentujące poszczególne pory roku, z wykorzystaniem nadów natury.

W zakładce SPANISH MEETING można zobaczyć materiał filmowy z pierwszego spotkania uczestników projektu"Art on the Move" w Hiszpanii transmitowany przez lokalną telewizję. Serdecznie zapraszamy:)

W zakładce HALLOWEEN IN ALL COUNTRIES można zobaczyć tradycje związane z tym świętem i nie tylko.
W listopadzie odbyło się pierwsze spotkanie projektowe nauczycieli oraz uczniów w Hiszpanii. W zakładce SPANISH MEETING można zobaczyć szczególy dotyczące spotkania.

W listopadzie również wybrano najlepsze loga naszego projektu.Zwycięzkie loga można zobaczyć na stronie głównej w lewym górnym rogu.

GRUDZIEŃ 2009

W grudniu uczniowie przygotowali ozdoby świąteczne i szkoły wymieniły się nimi przed Bożym Narodzeniem. We wszystkich szkołach zorganizowano świąteczne kiermasze, na których można było zakupić ozdoby świąteczne z Hiszpanii, Anglii, Bułgarii, Polski i Finlandii.

Również w grudniu uczniowie przygotowali kartki świąteczne z życzeniami i wysłali do szkół partnerskich.
Nagrali również kolędę "Cicha noc" i wysłali do szkoły hiszpańskiej gdzie kolędą została połączona w jedną piosenkę śpiewaną w 5 językach.
Poza tym przygotowano prezentacje na temat tradycji i dekoracji świątecznych, które zamieszczone są w zakładce CHRISTMAS IN ALL COUNTRIES

STYCZEŃ 2010

W styczniu uczniowie przygotowali obrazki zimowe w cyklu SEASONS IN ART i wysłano je do partnerskich szkół.
Wykonano również maski karnawałowe i również wysłano do każdej szkoły.


LUTY 2010

W lutym nasi uczniowie natomiast przygotowali kartki walentynkowe, które również zostały przekazane szkołom partnerskim.

MARZEC/ KWIECIEŃ 2010

Na przełomie lutego i marca odbyło się spotkanie projektowe w Birmingham w Anglii. Pani Joanna Juda i Ewelina Hetman-Tatoj spotkały się z partnerami projektu właśnie w Birmingham gdzie wspólnie z partnerami z innych krajów (Hiszpanii, Bułgarii, Finlandii i Anglii) omawiały dzialania projektu oraz planowały jego dalszy ciąg. Szczegóły pobytu w Anglii w zakładce "meetings".W tych miesiącach nasi uczniowie dzielili się ze swoimi partnerami informacjami o sposobach obchodzenia pierwszego dnia wiosny oraz Świąt Wielkanocnych. Wykonywali również prace wiosenne w naszym cyklu "seasons in art".

MAJ / CZERWIEC 2010

W maju poza pracami planowanymi wraz ze szkołą hiszpańską postanowiliśmy uczcić 5 rocznicę e-twinningu, która miała miejsce 5 maja. W tym dniu zorganizowaliśmy chat z naszymi katalońskimi przyjaciółmi. Przygotowaliśmy ogromną kartkę urodzinową dla e-twinningu, którą "przekazywaliśmy " sobie przez internet w postaci puzzli. Jak na urodziny przystało, nie zabrakło sto lat w różnych językach. Nie zabrakło również tortu urodzinowego. Był żółto-niebieski jak na barwy e-twinningu przystało. Szczegóły i zdjęcia z tego wydarzenia znajdują się w zakładce E-TWINNING 5TH BIRTHDAY. W tych miesiącach nasi uczniowie również uczestniczyli w Zielonej Szkole, z której przygotowali prezentację multimedialną. Poza tym uczniowie wykonali prace o tematyce letniej w cyklu"seasons in art".Wszystkie prace z tego cyklu można zobaczyć w zakładkach FIRST YEAR WORKS (prace 1 roku) oraz SECOND YEAR WORKS (prace 2 roku) klikając na odpowiednie linki w tabeli.

2 rok projektu

WRZESIEŃ 2010

Drugi rok projektu rozpoczęliśmy dosyć pracowicie. Zaraz po powrocie z wakacji uczniowie przygotowali prezentacji jak spędzili wakacje aby podzielić się tymi wrażeniami ze swoimi nowymi przyjaciółmi. Następnie wykonali kartki, które wysłali do Hiszpanii, Anglii, Bułgarii oraz Finlandii aby uczcić rocznicę swojej przyjaźni. Ponadto wykonali prezentacje pokazujące różnorodność obchodów pierwszego dnia szkoły w każdym kraju.
Jako że wrzesień jest miesiącem obchodów Europejskiego Dnia języków Obcych postanowiliśmy również coś wspólnie przygotować. Ustaliliśmy 4 zdania które każda szkoła miała za zadanie nagrać w 5 językach. Bawiliśmy się przy tym świetnie. Okazało sie że całkiem dobrze nam poszło:) Szczegóły i nagrania w zakładce EUROPEAN DAY OF LANGUAGES.
W tym miesiącu również utworzyliśmy prezentację ze zdjęciami przedstawiającymi różne zwroty-głównie grzecznościowe oraz dodaliśmy do nich zdania w 5 językach. Fotografie zrobione zostały przez wszystkie kraje partnerskie co pozwoliło na stworzenie takiej międzykulturowej prezentacji zwrotów grzecznościowych.
Ostatnim zdaniem w tym miesiącu było nagranie zwrotów "dzień dobry" i "cześć" w swoim języku jako wzór do późniejszego nagrania tych wyrażeń przez naszych partnerów. Nas czeka jeszcze nagranie tych wyrazów w kilku językach:) Efektów naszych nagrań można szukać w tabeli -SECOND YEAR WORKS w miesiącu wrześniu:))
Poza tym zorganizowaliśmy konkurs na jesienne fotografie. Prezentację ze zdjęciami można znaleźć w tej samej tabeli.

PAŹDZIERNIK 2010

W tym miesiącu zajęliśmy się pracami jesiennymi. W tym roku szkolnym nasz cykl "seasons in art" będzie opierał się nie na malowaniu , jak to było w pierwszym roku projektu, ale na tworzeniu rzeźb i różnego rodzaju form przestrzennych. Oczywiście tematem przewodnim w dalszym ciągu są pory roku. Jako pierwsi zajęli się tematem nasi najmłodsi uczniowie. Uczniowie z nauczania zintegrowanego przygotowali prace przestrzenne z plasteliny, żołędzi i kasztanów prezentujące las jesienny. Inni uczniowie wykonali figurki z darów jesieni.

LISTOPAD 2010

Uczniowie zapoznali się z tradycjami związanymi z obchodami święta jednego z naszych partnerów "Guy Fawke's Day". Uczniowie klas 6 przygotowali prezentację mówiącą o obchodach i historii tego dnia. Wykonali oni również ilustracje prezentujące to święto. Nasi młodsi uczniowie natomiast zajęli się obchodami "Dnia misia pluszowego". Wykonywali misie różnymi technikami oraz brali udział w różnych konkursach. W tym dniu również każdy uczeń przyniósł do szkoły swojego kochanego misia. Prezentacje z obchodów obydwu dni również znajdują się w tabeli prac 2 roku.

GRUDZIEŃ 2010

W tym miesiącu uczniowie wykonali wiele prac związanych z nadchodzącymi świętami. Partnerzy szkół wymienili się ręcznie robionymi kartkami Bożonarodzeniowymi, latarniami adwentowymi oraz typowymi angielskimi crackersami. Prezentacji wszystkich prac oczywiście znajdują się w tabeli prac 2 roku. Nasi uczniowie ponadto zaprezentowali swoim kolegom prace plastyczne o tematyce górniczej z okazji obchodzonego Dnia Górnika oraz prezentację obchodów Andrzejek-pięknie przygotowanych przez Samorząd Uczniowski. Na grudzień zaplanowaliśmy również ugotowanie potraw typowych dla regionu naszych partnerów, jednak ze względu na nawał pracy i zbliżające się Święta przełożyliśmy te kulinarne zajęcie na marzec. Zapraszamy więc do śledzenia naszej strony:)

STYCZEŃ 2011

Początek roku, nowe zobowiązania a i nowe zadania projektowe:) Zaczynamy pracowicie ten rok kalendarzowy. W naszym projekcie następne zadania związane są z przygotowaniem prezentacji na temat sławnych ludzi w krajach partnerskich. Kilkoro naszych uczniów przygotowało prezentacje na temat sławnych ludzi w Anglii, Bułgarii, Finlandii oraz Hiszpanii. To było bardzo ciekawe zobaczyć jak widzą nas nasi partnerzy:)
Ponadto uczniowie klas 6 przygotowali prezentacje na temat polskich wynalazków. To samo zrobili uczniowie w innych krajach:) dzięki temu poznaliśmy wynalazki europejskie i ich pochodzenie. Uczniowie klas 6 wykonali również nasze następne zadanie z cyklu " seasons in art" . Uczennice klasy VI b na kółku matematycznym przygotowały piękne zimowe bryły natomiast uczennice klasy VI a -mikołaje i gwiazdy. Nasi partnerzy byli tymi pracami zachwyceni:)

LUTY 2011

Zadanie lutowe dotyczyło poznania sławnych malarzy i artystów naszych krajów. Każdy kraj zobowiązany był do przygotowania prezentacji PPT na temat 3 malarzy oraz zaprezentowaniu ich prac. Następnie uczniowie inspirowani tymi pracami mieli za zadanie wykonać podobne prace. Takie prezentacje umieściliśmy na WIKI aby teraz dać szansę naszym partnerom do wykonania podobnych rysunków. My już wykonaliśmy prace inspirując się Picassem, Miro oraz Dalim. Teraz kolej na następnych artystów.

MARZEC 2011

Mimo że tworzenie bajek oraz ilustrowanie legend to zadanie kwietniowe, to jest to proces długotrwały więc rozpoczęliśmy go już teraz. Zadanie polega na tym, iż każdy kraj przygotował prezentację z legendą i każdy kraj jest odpowiedzialny za wykonanie ilustracji do 2 stron legendy. Tym sposobem utworzonych zostanie 5 legend ilustrowanych przez wszystkie kraje. To samo z bajkami, z tą tylko różnicą, że poza ilustracją- uczniowie muszą wymyślić 2 strony bajki. Nasi uczniowie świetnie się przy tych pracach bawią, ćwicząc umiejętności języka angielskiego. Zadaniem marcowym jest również wykonanie rzeźb wiosennych co jeszcze jest przed nami.
Jednak największym wyzwaniem jest wykonanie mini wersji sławnych budowli z krajów partnerskich. Wykonujemy 4 różne budowle w różnych grupach. Prace rozpoczęliśmy już w grudniu i mamy nadzieję skończyć w najbliższych dniach. Nasi uczniowie pracują w różnych grupach a budowle wymagają dużej precyzji i wielu godzin pracy.
Poza pracami projektowymi w naszych szkołach niedawno bo w zeszłym tygodniu odbyło się spotkanie projektowe uczniów i nauczycieli w Finlandii. nasze 2 nauczycielki pojechały spotkać się ze swoimi przyjaciółmi by poznać system szkolnictwa, szkołę , uczniów i nauczycieli w tym skandynawskim kraju. Szczegóły z tej podróży można zobaczyć w zakładce"meetings"